Kredyt indeksowany do waluty obcej

Dzisiaj to kredyty w złotówkach cieszą się największym powodzeniem, ale jeszcze do niedawna popularne były kredyty walutowe. Co to jest kredyt indeksowany? Definicja tego rodzaju produktu bankowego jest bardzo zbliżona do tej, jaka opisuje kredyt denominowany. Warto jednak wiedzieć, że kredyt indeksowany to zobowiązanie wyjątkowe. Jeśli zastanawiasz się nad finansowym wsparciem w obcej walucie, przeczytaj koniecznie.

Kredyt indeksowany a denominowany

Rzeczywiście, dla laika kredyt indeksowany i denominowany mogą być dokładnie takimi samymi zobowiązaniami. Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że te produkty, chociaż naprawdę podobne, to znacznie się od siebie różnią.

Kredyt indeksowany to ten, który wypłacany jest w złotówkach, a kredytobiorca zna dokładnie jego wartość. Co ważne, wysokość comiesięcznej raty czy wartości do spłaty zobowiązania może się zmieniać, a wszystko zależy od obecnego kursu danej waluty. Typowy jest na przykład tak niekorzystny dzisiaj kredyt indeksowany we frankach, który jeszcze kilka lat temu był najbardziej opłacalny, by dzisiaj prowadzić niejednokrotnie do bankructwa klientów banków. Nikt nie jest przecież w stanie przewidzieć rzeczywistych prognoz, jakie dotyczą zmian kurów walutowych. Nieco bezpieczniejszy jest kredyt indeksowany do euro, chociaż i w tym przypadku pewności nie ma.

Warto zaznaczyć, że tak duże wahania na rynku usług finansowych oraz kredytów walutowych sprawiły, że kredyt indeksowany praktycznie nie jest już udzielany w Polsce. Wszystko za sprawą tzw. Rekomendacją S, utworzoną dla kredytów hipotecznych w celu zabezpieczenia interesów zarówno samych instytucji bankowych, ale też kredytobiorców.

Warto wskazać także różnice, jakie charakteryzują kredyt denominowany. To również zobowiązanie walutowe, natomiast w tym przypadku wartość kredytu wyliczana jest z chwilą wydania decyzji pozytywnej. Tutaj istnieje ryzyko, że w chwili wypłaty środków zmieni się niekorzystnie kurs, przez co te mogą być na przykład niewystarczające, by pokryć nabycie nieruchomości. Kredyt denominowany zgodnie z Rekomendacją S również nie jest już udzielany powszechnie.

Zobacz także:  Jakie są rodzaje gwarancji bankowych?

Kredyt indeksowany – unieważnienie jest możliwe

Kredyt indeksowany do chf rzeczywiście wywołał ogromny kryzys. Jeszcze kilka lat temu to właśnie on był jednym z najczęściej nabywanych zobowiązań. Nieświadomi kredytobiorcy nie mogli przewidzieć, że zmieni się kurs walutowy, chociaż powinni mieć wiedzę w zakresie takiego ryzyka. Wtedy jednak to ten kredyt indeksowany do waluty obcej był najtańszy, kilka razy bardziej opłacalny, niż kredyt hipoteczny w złotówkach. Statystyczny kredytobiorca zawsze bierze pod uwagę koszty i wysokość comiesięcznej raty. Rzadko prognozuje, patrzy w przyszłość, szacuje potencjalne ryzyko.

Dzisiaj, kiedy zapadł wyrok TSUE, dzięki któremu udowodniono, iż banki celowo działały na szkodę swoich klientów, każdy, kto tylko posiada zobowiązanie we frankach szwajcarskich, może złożyć odpowiednie pismo, jakim jest reklamacja. Kredyt indeksowany przez orzeczenie sądu może zostać przekształcony na kredyt złotówkowy. Jak jeszcze może zmienić się kredyt indeksowany? Unieważnienie umowy z instytucją bankową także wchodzi w grę.

Kredyt indeksowany – kto jeszcze może go otrzymać?

Chociaż kredyty walutowe uznawane są dzisiaj za niekorzystne i nieopłacalne, to jednak znajduje się grupa potencjalnych kredytobiorców, którzy nadal chcą właśnie z takich zobowiązań korzystać. W branży usług kredytowych nadal funkcjonują jeszcze banki komercyjne, które w swojej ofercie posiadają kredyt indeksowany. Jak potwierdza Komisja Nadzoru Finansowego, kredyt walutowy tego rodzaju może zostać udzielony, ale jedynie tym klientom, którzy większość swoich comiesięcznych dochodów generują w walucie obcej.

Obecnie kredyt indeksowany udaje się zaciągnąć w euro, franku szwajcarskim, dolarach amerykańskich albo funtach brytyjskich. Oczywiście, klient musi zarabiać w tej walucie, w jakiej udzielane jest zobowiązanie kredytowe.

Co jeszcze warto wiedzieć? Kredyt indeksowany, który jest dostępny obecnie, to nie tylko kredyt hipoteczny w tej najbardziej znanej formie. Mowa także o kredytach gotówkowych, celowych bądź na dowolny cel. Bez względu na rodzaj wybranego zobowiązania, potencjalny kredytobiorca otrzyma kredyt w walucie obcej tylko wtedy, gdy posiada odpowiednią zdolność kredytową.

Zobacz także:  Jakie są rodzaje gwarancji bankowych?

Nie ma jednak wątpliwości, że kredyty tego rodzaju nie cieszą się już zbytnią popularnością, stały się też ograniczone. Tylko nieliczni podejmują ryzyko walutowe, a czytając historie tzw. frankowiczów, można śmiało przyznać, że są one przestrogą dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zobowiązaniem branym nie w złotówkach. Pocieszający jest jedynie fakt, że polskie sądownictwo wydaje coraz więcej decyzji o unieważnieniu kredytów we frankach, pomagając w ten sposób uwolnić się od niekorzystnych kredytów mieszkaniowych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.