Parametry lokaty o których każdy powinien wiedzieć

Dziś łatwo skorzystać z porównywarki lokat. Wystarczy wprowadzić określoną kwotę, czas na jaki chcemy uiścić pieniądze do banku i kilka innych, indywidualnych parametrów. Wyniki uzyskane w porównywarce (kalkulatorze) są następnie traktowane przez inwestorów jako kluczowe przy zakładaniu lokaty. Niestety w momencie wypłaty środków okazuje się, że wysokość odsetek jest zupełnie inna, niż można by sobie życzyć. Od czego to zależy?

Procent zmienny jest

W dużej mierze zależy to od wielu innych czynników, których nie uwzględniamy podczas zakładania lokaty. Jednym z najważniejszych jest oprocentowanie zmienne, które uzależnione jest od aktualnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Im stopy procentowe są wyższe, tym oprocentowanie lokat również będzie zawyżane. Niestety w praktyce, banki obniżają w ten sposób swe nominalne oprocentowanie, tłumacząc się niskimi stopami procentowymi. Oznacza to, że uzyskane przychody mogą być nawet o 0.3 procenta niższe, niż te, które zakładaliśmy w momencie analizowania ofert lokat.

Usługi dodatkowe a oprocentowanie lokaty

Wysokość oprocentowania jest zależna również od tego, z jakich usług dodatkowych chcemy korzystać. Zwykle banki oferują lokaty powiązane, które opłacą się nam jedynie wtedy, gdy założymy w nich konto bankowe. Teoretycznie takie rozwiązanie nie powinno zredukować wysokości naszych odsetek, ale bardzo często zdarza się, uzyskany w ten sposób zysk, jest kompensowany przez opłaty dodatkowe, jakie posiadacz danego konta musi ponieść. Rozwiązanie takie będzie się zatem opłacać tylko wtedy, gdy wprowadzone środki będą stosunkowo wysokie.

Maksymalny pułap wkładu

Maksymalna wysokość wkładu lokacyjnego to kolejny czynnik, który powinien zwrócić naszą szczególną uwagę. Jeśli np. posiadamy 100 tysięcy złotych i chcemy je ulokować na 2 procent, warto sprawdzić, czy wspomniane oprocentowanie nie obowiązuje tylko do określonego kapitału. Może się bowiem okazać, że już od 80 tysięcy będzie ono wynosiło zaledwie 1.5 procenta, co istotnie zmniejszy nasze przychody kapitałowe. Nawiasem mówiąc, kalkulatory lokat prowadzone przez banki, nie zawsze muszą uwzględniać tą opcję!

Podsumowując, zakładanie lokat najczęściej jest bardzo proste. O wiele trudniejsze jest trafne przewidzenie uzyskanych z tego tytułu środków. Zwłaszcza, że lokaty na oprocentowanie stałe to już niestety rzadkość. Dlatego osoba która jest zainteresowana założeniem lokaty, powinna zadawać najwięcej pytań właśnie przy przysłowiowym

okienku

. W przeciwnym razie może ją czekać gorzkie rozczarowanie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.