Trzy oprocentowania lokat bankowych.
Lokata bankowa bez względu na to jaka ma swoje oprocentowanie. Nie jest to wcale takie łatwe do wyjaśnienia jak mogłoby nam się wydawać. Wielu klientów tak naprawdę źle rozumie sposoby naliczania oprocentowania i ich rodzaje. Wiąże się ono z wysokością stóp procentowych banku centralnego i ustala je zawsze Rada Polityki Pieniężnej. Można wyróżnić oprocentowanie nominalne, rzeczywiste oraz oprocentowanie efektywne.
Wybierając lokatę konieczne jest wybranie formy jej oprocentowania. Wybiera się pomiędzy lokatami o stałym oprocentowaniu, a lokatami o oprocentowaniu zmiennym. Oprocentowanie stałe jest dobre dla każdego, w przeciwieństwie do oprocentowania zmiennego, które jest dobre dla osób znających się na rynku finansowym. W przypadku oprocentowania stałego mamy gwarancję, że nasze środki zgromadzone na rachunku bankowym, przez cały okres trwania umowy zawartej z bankiem nie zmienią się. Już przed wyborem oprocentowania można dokładnie wyliczyć ile uda nam się na takiej lokacie zarobić. Mamy tutaj pewny zysk, bez ryzyka, który możemy przewidzieć. Stałe oprocentowanie jest korzystne przede wszystkim dlatego, że nawet jeżeli spadną stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego nasze zarobki będą i tak takie same. Mając lokatę ze stałym oprocentowaniem możemy liczyć, że lokata będzie odnawialna. W dniu, kiedy lokata będzie się odnawiała bank może nam zmienić wielkość oprocentowania tejże lokaty.
Zmienne oprocentowanie mówi o ty, że podczas trwania umowy, bank może nam zmienić oprocentowanie lokaty. Najczęściej dzieje się tak w przypadku kont oszczędnościowych. Takie oprocentowanie jest korzystne jeżeli uważa się, że w najbliższym czasie podwyższone zostaną stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Zmiana takiego oprocentowania lokaty może być spowodowana kilkoma różnymi czynnikami. Nie jest nimi tylko zmiana stopy procentowej, ale również zmiana oprocentowania lokat znajdujących się na rynku międzynarodowym. Wpływ na to ma również zmiana rentowności bonów skarbowych, a także zmiana poziomu na jakich znajdują się rezerwy obowiązkowe oraz składki płacone przez bank do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Oprocentowanie nominalne podaje się w skali roku i jest to nic innego jak nominalna stopa procentowa. Nie wchodzą w jej skład żadne koszta. Odsetki wylicza się poprzez przyjęcie ile razy w ciągu roku dojdzie do kapitalizacji odsetek. Oprocentowanie nominalne dzieli się przez ilość kapitalizacji odsetek i tym samym można wyliczyć częściowe oprocentowanie, które wykorzystywane jest do wyliczania odsetek w następnych okresach.